Pzt-Cmt: 8:30 - 18:00

Topkapı, Topkapı Cd. No:70, Zeytinburnu/İstanbul

logo

İletişime Geçin

0533 335 59 85

Opel Corsa D Enjektör Tekleme Arızası

ENJEKTÖR NEDİR ?

Enjektör içerisine giren yakıt, silindire püskürtme amacı ile enjektör memesi alanına gelir. Burada yakıt belirli bir basınçla silindire püskürtülür. Enjektörün görevi her bir silindire ihtiyacı kadar olan yakıtı gerekli basınçla püskürtmektir. Bir enjektör yüksek yakıt basıncına dayanıklı bir şekilde üretilmektedir.

Enjektör Arızası

Enjektör arızası araç için önemli bir durumdur. Genel olarak dizel araçlarda kullanıldığı söylense de benzinli araçlarda da kullanılmaktadır. Enjektör arızası ile birlikte tüm sistem yavaş bir şekilde durmaya ve doğru bir şekilde çalışmamaya başlayacaktır. Enjektör arıza belirtileri okuma işlemi burada iyi bir şekilde yapılması gerekmektedir. Doğru yapılması halinde aracınıza hızlı bir şekilde müdahale ettirebilir ve servise götürebilirsiniz. Genel olarak benzin ve dizel araçlarda enjektör arıza belirtileri;

Rölanti sorunu yaşanması bu alanda çok sık görülmektedir. Otomobiller de enjektör arızası söz konusu olması halinde genel bir rölanti arızası olduğu da belirtilmektedir. Enjektör arıza yapması ile birlikte araç rölantiyi koruyamaz hale gelir ve stop eder. Bu durum da trafikte istenmeyen durumlardan biridir.

Egzoz gazı okuma değerlerinde bozulmalar meydana gelir. Aracınızın elektronik beyin yapısı olması halinde sizlere uyarı ışığı yakarak, bu durumu haber verecektir. Uyarı ışıklarını enjektör arızası gibi tüm arızalarda doğru bir şekilde bilmeniz gerekmektedir.

  • Araç motoru çalışma sırasında olması gerekenden daha yüksek seste gürültüler yapar.
  • Enjektör arızası halinde aracınızın hızını istediğiniz gibi ayarlamanız mümkün olmayacaktır. Hızlanma sorunu ve devir ayarlayamama sorunu meydana gelecektir.
  • Araç çalıştırıldığı andan itibaren motor alanından ses gelmeye başlar.
  • Araçta teklemeler meydana gelir.
  • Araç harareti hızlı bir şekilde artar. Bu durum diğer parçalara da zarar verebilir.
  • Araç performansı üzerinde performans düşüşleri meydana gelir.
  • Yakıt sarfiyatında artış meydana gelir.

Tüm bu arıza belirtileri aracın benzinli ve dizel olması halinde meydana gelen arızalardır. Bunun dışında LPG’li araçlarda da enjektör arızası söz konusudur. Enjektör arızası olan LPG’li bir araç içerisine benzin koyulması halinde bu sorunlar yaşanmayacaktır. Ancak zaman içerisinde enjektör tamamen bozulması halinde aracınızın kullanımı zorlaşacak ve tüm arıza belirtilerini gösterecektir. LPG’li araçlarda enjektör arıza belirtileri ise;

  • LPG ile giden bir araç kendi kendine benzine geçmeye çalışır.
  • Benzinde doğru bir şekilde çalışan araç LPG sistemine geçilmesi halinde arıza gösterecektir.

Tüm bu belirtiler önemli bir arızanın meydana geldiğini göstermektedir. Bu nedenle aracınızda herhangi bir enjektör arızası belirtileri görmeniz halinde direkt olarak oto servisinize başvurun.

 

 

Solverwp- WordPress Theme and Plugin